Stare kontra nowe Puerto Rico (Lacerta) – unboxing
Przygotowaliśmy krótki unboxing nowego Puerto Rico. Jako że nie każdy pewnie ma/pamięta/zna starszą wersję gry, to pożyczyliśmy ją od kolegi i wykorzystaliśmy jako materiał porównawczy. W tekście znajdziecie więc zdjęcia zestawionych głównych elementów starego i nowego Puerto Rico. Które jest ładniejsze?
Wiek: 12+
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: około 90-150 minut
Wydawca: Lacerta
Tematyka: Karaiby, handel towarami
Główna mechanika: zmienna kolejność faz, wybór akcji
Grę przekazało nam wydawnictwo Lacerta.
stare vs nowe |
O co w tym chodzi?
Puerto Rico to już planszówkowy klasyk, w którym gracze zarządzają swoją wyspą. W grze dostępnych jest 7 różnych ról (akcji), z których każdy wybiera jedną i wykonuje ją jako pierwszy (z określonym przy niej dodatkową korzyścią), następnie z danej akcji mogą skorzystać kolejni gracze (bez bonusu). Puerto Rico polega głównie na budowaniu budynków i tworzeniu upraw, zbieraniu z nich i przetwarzaniu surowców oraz wysyłaniu ich za ocean, do Europy.
stare vs nowe |
Pierwsze spojrzenie:
Nowe Puerto Rico ma dużo ładniejsze pudełko niż starsza edycja. Lepiej dobrano kolorystykę, zmieniono także ilustrację. Kasi niestety opakowanie gry nie za bardzo się podoba – narzeka głównie na twarze postaci z okładkowej grafiki. Zdecydowany retusz przeszło samo tło pudełka, które przypomina teraz piasek, a nie różowo-pomarańczową kaszę ze starej edycji.
stare vs nowe |
Wrażenia:
Wszystkie elementy nowego Puerto Rico podobają mi się bardziej, niż te ze starego. Edycja z 2016 roku to przede wszystkim ładniejsze i bardziej naturalne ilustracje, trafniejsza kolorystyka i klimatyczna spójność, która wyłania się z gry. Nowe wydanie oprócz dodatkowych budynków, które znajdują się także w starszej wersji zawiera także Szlachcica – dodatek wprowadzający kilka nowych budowli i znaczniki szlachty.
Starsza edycja zawiera bardziej błyszczące i sprawiające wrażenie twardszych żetony, w przeciwieństwie do matowych z nowego Puerto Rico. Kopia pożyczona od kolegi była już trochę używana, jednak żetony przetrwały to bardzo dobrze i nie są powycierane. Na pierwszy rzut oka trudno mi stwierdzić, czy nowe dotrzymają im kroku. Tegoroczne Puero Rico ma też trochę bardziej giętkie plansze. Drewniane elementy są identyczne, dlatego też odmówiłem im miejsca na łamach tego wpisu 😉
Drobną przewagą starszego Puerto Rico jest spis wszystkich budynków znajdujący się na ostatniej stronie instrukcji. Pozwala on na szybkie posortowanie żetonów.
Plusy nowego wydania:
- dużo ładniejsza od starej edycji
- spójna wizualnie
- klimatyczna szata graficzna
Minusy:
- Kasia narzeka na grafikę z okładki i określa grę jako „toporną” wizualnie
Zawartość pudełka i zdjęcia:
- 6 plansz
- 50 towarów
- 100 kolonistów
- 20 szlachciców
- 54 dublony
- 58 plantacji
- 7 statków
- 50 punktów zwycięstwa
- 9 kart postaci
- 90 budynków
- instrukcja
plansza z nowej edycji |
plansza ze starszej edycji |
Grę przekazało nam wydawnictwo Lacerta. Dziękujemy!
6 komentarzy
Anonimowy
o wiele bardziej podoba mi się stara wersja. Jest bardziej minimalistyczna i dla mnie bardziej przejrzysta. 🙂
Mada
Ps. Jestem tu nowa , ale bardzo , bardzo mi się podoba Wasza strona… zagoszczę na stałe 🙂 z kawusią przy lapku 🙂
Mada
Ha! Cześć 🙂 A ja Was zaskoczę! Mi się podoba bardziej pierwsza stara wersja Puerto Rico ! Może z sentymentu ? Nie wiem.. Podobnie jest z Agricolą. Stara lepsza dla mnie niż nowa ta dla graczy… cóz … ile ludzi tyle gustów 🙂 Pozdrawiam
Planszówki we dwoje
Hej! Mamy kolegę, który też woli pierwszą edycję – dla każdego więc coś dobrego! 😉
– W.
Anonimowy
Elementy na plus ale do okładki to można przyczepić się na tylu płaszczyznach że chyba nie warto zaczynać 🙂
Planszówki we dwoje
Kasia narzeka, znajomi narzekają, wszyscy narzekają, a ja tego nie widzę 🙁 Piękna nie jest, ale nie jest też zła, a w porównaniu ze starą wypada dobrze 😛
-W.