planszówkowe newsy,  wszystkie

Gry zdrapki od Notre Game

https://planszowkiwedwoje.pl/2016/10/gry-zdrapki-od-notre-game.html

Aplikacje do planszówek? Było. Plansze, kostki, karty? Było, naturalnie. Ruchome elementy i figurki? Starocie. Zdrapki? Był… O, z tym jeszcze się nie spotkałem! Czeskie wydawnictwo Notre Game przesłało nam informację na temat dwóch gier-zdrapek, z których jedna będzie miała swoją premierę na targach Spiel w Essen. Rzućcie okiem!

Planet Surprise

To nieco inne podejście do odkrywania kosmosu. Do zabawy nie potrzeba wiele – wystarczy jedna karta-zdrapka dla każdego gracza! Dzięki temu Planet Surprise doskonale nadaje się do zabrania w podróż.

Ale o co chodzi ze zdrapkami, zapytacie? Otóż karty w grze czeskiego wydawnictwa przypominać mają znane z loterii zdrapki. Każdy biorący udział w zabawie dostaje więc identyczną zdrapkę, na której zaznacza się (poprzez zdrapywanie) wykonywane akcje. Rozgrywa się ich zawsze 10, a zwycięzcą zostaje osoba z największą liczbą punktów.

Gdzie w tym zabawa lub strategia? Pod zdrapką kryją się nie tylko dostępne akcje, ale też same planety z przypisaną wartością punktową. Wśród dostępnych ruchów znajduje się odkrywanie własnych planet, ale też manipulowanie kartami przeciwników – od podglądania zdrapanych przez nich pól po nakazywanie zdrapania innych wskazanych przez nas. Dzięki temu można starać się unikać ujemnie punktujących ciał niebieskich i zmuszać do ich odkrywania przeciwników.

W grze obecnie dostępne są 4 uniwersa, czyli wzory kart. Zdrapki do Planet Surprise kupuje się na sztuki, zależnie od liczby graczy, z którymi chce się siąść do zabawy. Obejrzeć i pomacać grę będzie można już podczas targów Spiel na stoisku: 4-A116.

Gra ma również swoją stronę na BGG.

Scratch Wars

Druga gra od Notre Game to niestandardowa karcianka kolekcjonerska. By zacząć zabawę potrzeba jedynie dwóch kart – bohatera i jego broni. Gdzie tutaj miejsce na tytułowe zdrapki? Otóż wszystkie karty to… zdrapki! Kryją one unikalnych bohaterów. W samej czeskiej edycji gry ma ukazać się około 2 milionów różnych kart! Bohaterowie w ewentualnych innych wersjach językowych będą nosili też odpowiednio dopasowane imiona.

Mimo tak dużej różnorodności gra ma być dobrze zbalansowana i pozwalać na sensowną zabawę nawet słabszymi kartami. Kolejnym nowatorskim rozwiązaniem są okrągłe karty ekwipunku, którymi kręci się w czasie rozgrywki by poznać efekt ich działania.

Karcianka oferuje różne tryby zabawy, od walki pojedynczym bohaterem z kilkoma broniami, poprzez kilku śmiałków czy też całą ich talię. Gra ma oferować także możliwość walki w większym gronie. Ponadto każda karta posiadać będzie kod QR pozwalający na zeskanowanie jej i wprowadzenie do oferującej nowe możliwości aplikacji dostępnej na systemy Android i iOS.


Scratch Wars w Czechach ukaże się w styczniu 2017 roku. W marcu/kwietniu projekt wyląduje na Kickstarerze zbierając na wydanie anglojęzyczne. Z grą będzie można zapoznać się już na targach Spiel w Essen na stoisku: 4-A116.

Gra ma również swoją stronę na BGG.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.