recenzje planszówek,  wszystkie

Dopasowani – recenzja

https://www.planszowkiwedwoje.pl/2019/01/dopasowani-recenzja.html

Dopasowani to imprezówka, w którą gra się w parach. Celem zabawy jest odpowiadanie na pytania, jednak to nie wiedza ma znaczenie a to, ile odpowiedzi będzie pokrywało się z tymi udzielonymi przez naszego partnera. Czy taka forma quizu sprawdza się w gronie graczy? Sprawdzamy.

Wiek: 16+

Liczba graczy: 4-8

Czas gry: około 30 minut

Wydawca: Egmont 

Tematyka: skojarzenia

Główna mechanika: skojarzenia

BGG: Absolut överensGrę przekazało nam wydawnictwo Egmont.

Wygląd i wykonanie:

Wiktor:

Dopasowani są dość prostą grą, dlatego też nie ma w nich zbyt wielu elementów. Ba, wydaje mi się nawet, że planszę można było zastąpić notesikiem do punktowania, chociaż to ograniczałoby jednak regrywalność. W pudełku znajdują się notesy, są to jednak czyste kartki, więc nikt nie powinien mieć problemów z ich zastąpieniem zwykłym notatnikiem czy zeszytem. Jest ich też sporo (dla 4 drużyn), więc zbyt szybko się nie skończą.

Tytuł nie robi jakiegoś specjalnego wrażenia swoim wyglądem, ale w przypadku imprezówek nie ma w tym nic dziwnego, więc i ocena w tej kategorii nie ma praktycznie znaczenia dla końcowej opinii o grze.

Kasia:

W bardzo dobrze zaprojektowanej wyprasce wewnątrz pudełka z Dopasowanymi znajduje się niemal wszystko, co potrzebne do zabawy, w tym np. klepsydra i notesiki (w kolorach drużyn). Brak jedynie przyborów do pisania. Gra swym wyglądem może nie zachwyca, ale jest przejrzysta, czytelna i solidna.

Ocena Wiktora: 5/10

Ocena Kasi: 6/10

Zasady i instrukcja:

Wiktor:

Zabawa trwa 9 rund, w których odczytuje się pytania i w notesach zapisuje odpowiedzi. Po każdej rundzie odczytujemy swoje zapiski i porównujemy z tym, co napisał nasz partner. Skrótowo mówiąc każde trafienie oznacza punkt, chociaż w poszczególnych rundach zmieniają się nieco zasady punktacji (np. należy wybrać słowo, którego zgodności z partnerem jesteśmy pewni, a za właściwe trafienie dostaje się dodatkowe punkty). Reguły są proste i intuicyjne, nie ma co się nad nimi rozwodzić. To tytuł skierowany nie tylko do wyjadaczy, ale też do początkujących czy grających od przypadku do przypadku.

Kasia:

Instrukcja Dopasowanych to tylko jedna dwustronna kartka. Gra oferuje wariant podstawowy, którego zasady są banalnie proste oraz urozmaicenie w postaci dodatkowego wariantu, dla którego reguły poszczególnych rund nieco się zmieniają. Oba są jednak na tyle przystępne, że gra nie sprawi problemu nawet niedzielnym planszówkowiczom. Fajnie, że oznaczono karty z pytaniami skierowanymi do osób dorosłych, dzięki czemu można sterować charakterem zabawy (od rodzinnej do bardziej pikantnej).

Ocena Wiktora: 8/10

Ocena Kasi: 9/10 

Rozgrywka:

Wiktor:

Gdzieś spotkałem się z opinią, że to gra dla par-par (w sensie osób związanych ze sobą romantycznie), która jest wg mnie totalną bzdurą. W Dopasowanych mogą grać zarówno zakochani, jak i znajomi czy rodzina. Pewnie nawet obce osoby mogłyby spróbować swoich sił, chociaż do takiej zabawy warto jednak chociaż z grubsza mieć o kimś pojęcie. Wspólne odpowiadanie na pytania jest nie tylko fajną rozrywką, ale pozwala też spojrzeć na różne sprawy z perspektywy partnera, zobaczyć na co uwagę zwraca druga osoba. Podczas naszych partii zdarzało się, że grający wspólnie podawali zupełnie inne odpowiedzi.

Dopasowani to około 100 kart, które dają łącznie ponad 600 pytań. Jest więc ich na tyle dużo, że zbyt szybko się nie opatrzą. Nawet jeśli trafi się na coś, co już było, można dobrać inną kartę lub wybrać kolejne pytanie. Bez obaw. W pudełku znajduje się też 11 kart przeznaczonych dla dorosłych graczy. W naszym przypadku nie do końca się one sprawdziły, ale to raczej kwestia preferencji. Fajnie jednak, że przewidziano taką opcję oraz że nie dominuje ona w pudełku. Dzięki temu jest to ciekawym urozmaiceniem, nie niweluje jednak rodzinnego charakteru gry.

W Dopasowanych można grać też przy nieparzystej liczbie osób przy stole, jednak ten wariant sprawdza się średnio. Najlepiej bawiłem się gdy graliśmy w parach, a przy stole zasiadały cztery osoby. Dzięki temu odczytywanie odpowiedzi nie trwało zbyt długo i nie nużyło. W większym gronie dochodzi kwestia zmiennej dynamiki gry. Pośmiać się i pożartować można dopiero podczas odczytywania pytań, pierwsza część rundy to skupienie i kombinowanie na jakie odpowiedzi mógł wpaść nasz współgracz.

Dopasowani nie zostaną moją ulubioną imprezówką, ale bawiłem się przy nich dobrze. Pytania na ogół są na tyle neutralne, że można zasiąść do nich w różnym gronie. Fani tego typu gier powinni być zadowoleni.

Kasia:

Tytuł gry może sugerować, że jest to planszówka skierowana raczej do par (osób w związkach). Owszem, mogą one się tu bardzo dobrze bawić, ale gra również świetnie wypada po prostu w gronie znajomych czy rodziny. W trakcie zabawy trzeba nie tylko szukać odpowiedzi na pytania we własnej głowie, ale też kombinować na co może wpaść drugi członek drużyny. Wbrew pozorom nie jest to łatwe i często prowadzi do zaskakujących rezultatów, kiedy okazuje się, że odpowiedzi dla nas oczywiste nie zostały nawet wzięte pod uwagę przez współgracza. Rodzi to wiele zabawnych sytuacji i niejednokrotnie skłania do zagłębienia się w temat i wyjaśnienia rozbieżności.

Dopasowanych testowaliśmy przede wszystkim we czwórkę (czyli w najmniejszym możliwym składzie) i sprawdzali się bez zarzutu. Dodatkowo spora pula pytań sprawia, że gra nie nudzi się zbyt szybko. Poza tym tak naprawdę nie ma tu dobrych odpowiedzi, więc nawet poznanie wszystkich pytań niewiele zmienia, bo kluczowe jest wstrzelenie się w odpowiedź naszego towarzysza.

Nie będę się rozwodzić, bo Dopasowani to zwyczajnie gra prosta i przyjemna. Myślę że przypadnie do gustu osobom lubiącym niebanalne imprezowe planszówki.

Ocena Wiktora: 6,5/10

Ocena Kasi: 7,5/10

Ocena:

Wiktor:

Dopasowani są przyjemną, niedługą (około 40 minut) grą imprezową. Jeśli często zdarza się, że spotykacie się przy parzystej liczbie graczy, to tytuł ten powinien się sprawdzić. Nadaje się zarówno do grania w domu, jak i w miejscach publicznych (to jedna z tych cichszych imprezówek, przy której nie trzeba krzyczeć czy też skakać po lokalu starając się pokazać tytuł jakiegoś dawno oglądanego filmu).

Kasia:

Dopasowani to dość niepozorna, ale bardzo przyjemna gra imprezowa. Im bardziej zaskakujące odpowiedzi, tym przy stole było więcej śmiechu, a dodatkowo udało się nieco lepiej poznać współgraczy. Nie jest to tytuł, który błyszczy w kolekcji, ale bardzo solidna pozycja, która starczy na wiele godzin dobrej zabawy.

  • Dla kogo?

Dla: początkujących; fanów gier imprezowych; lubiących granie w parach

Przypomina nam: Duże i włochate; Szóstki

Plusy:

  • dobre wykonanie
  • proste zasady
  • duża regrywalność
  • różne warianty zabawy
  • sporo notesików

Minusy:

  • zdecydowanie zalecany parzysty skład
  • dla niektórych może być nieco za spokojna na imprezówkę [W.]

Grę przekazało nam wydawnictwo Egmont. Dziękujemy!

http://www.krainaplanszowek.pl/

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.