konkursy,  wszystkie

Anachrony, podróż w czasie – wyniki konkursu

https://www.planszowkiwedwoje.pl/2019/02/anachrony-podroz-w-czasie-konkurs.html

Są i wyniki! Przeczytaliśmy wszystkie prace, wybraliśmy po kilka najlepszych wg nas i… żadna się nie pokrywała. Udało nam się jednak dość do porozumienia! Mimo że wybrana postać nie znalazła się na żadnej z naszych list, to opisująca ją praca była niewątpliwie ciekawa i klimatyczna. Anachrony trafi więc do…

Agnieszki R., której mimo nieznajomości gry udało się świetnie wejść w klimat świata przyszłości! Pracę Agnieszki znajdziecie niżej, a teraz kilka ciekawostek…

Lista Kasi:

  • Terry Pratchett
  • Douglas Adams
  • J. R. R. Tolkien
  • Maria Skłodowska-Curie

Lista Wiktora:

  • Gajusz Juliusz Cezar – wielki dowódca, postać intrygująca i znana chyba każdemu. Przewija się w popkulturze tak często, że nie mógłbym odpuścić okazji, by poznać go osobiście!
  • Edward Teach – nie kojarzycie nazwiska? Nic wielkiego, bo możecie znać go jako Czarnobrodego! Największy z piratów, który inspiruje do dziś. Razem obrabowalibyśmy kilka statków, wypili trochę rumu… Arrrr!
  • Saladyn – przedstawiciel innej kultury, żyjący w ciekawych czasach. Myślę że mógłby rzucić trochę światła na wyprawy krzyżowe i opowiedzieć kilka ciekawych historii. Na pewno wpływ na pojawienie się postaci na liście miało Królestwo Niebieskie Ridleya Scotta.
  • Niccolò Machiavelli – autor Księcia, wybitny dyplomata i polityk swoich czasów, którego poglądy można skrótowo opisać hasłem „cel uświęca środki”. Na pewno ciekawie byłoby zagrać z nim w jakąś planszówkę 😉

Rozkład głosów:

Zwycięska praca:

Notatka stanowiąca załącznik do raportu w sprawie zdarzenia „Nielegalne Użycie Maszyny Czasu”:

Godzina 19:41- znajdowałem się w pomieszczeniu N-217. Zarejestrowałem głośny warkot, znajomy choć dawno niesłyszany odgłos rozruchu maszyny – od razu zrozumiałem, że doszło do użycia Maszyny Czasu.

Godzina 19:43 – podbiegłem do księgi protokołów, by sprawdzić na kiedy rozpisano następne uruchomienie Maszyny Czasu. Dostrzegłem, że miało to nastąpić dopiero za półtora miesiąca. Oznacza to, że Maszyny użyto nielegalnie.

Godzina 19:47 – wbiegam do pomieszczenia N-214, gdzie stała Maszyna Czasu. Jestem pierwszy na miejscu. Zauważam, że dioda na odbiorniku Maszyny Czasu jest zielona, maszyna została użyta. Nigdzie nie widzę Strażnika A-27, którego zadaniem było pilnowanie Maszyny. Nie ma śladów włamania, więc domyślałem się, że to on użył wehikułu.

Godzina 19:49 – Pobieram i drukuję raport techniczny, z którego wynika, iż Maszyny Czasu użyto o 19:41. Wprowadzono datę z przeszłości: 25 marca 1940 r. Wprowadzono miejsce: Princeton.

Godzina 19:53 – naciskam przycisk alarmu dźwiękowo-świetlnego, dokonując zgłoszenia zdarzenia Przywódcom Frakcji.

Godzina 19:57 – przy przeszukaniu pomieszczenia N-214, na biurku Strażnika A-27 znajduję kronikę z naszej Wielkiej Biblioteki zatytułowaną „Historia czasu”, a obok następujący list:

Czas. Nieuchwytny. Niematerialny. Niepojmowalny. Mówi się, że czas to pieniądz; że marnujemy czas; oszczędzamy czas; że czas płynie…. Ale co my tak naprawdę wiemy o CZASIE?


Szanowni Przywódcy Frakcji,

zbudowaliśmy Maszynę Czasu, ale nie wykorzystujemy jej pełnego potencjału skoro tylko używamy jej na podróże w czasie po… surowce i to zaledwie kilka razy do roku! A co z wiedzą? Kiedyś źródłem rozwoju była wiedza i nauka, a obecnie w XXVI wieku skupiamy się tylko na wykorzystaniu materiałów, budowaniu budynków, nie pogłębiając wiedzy. Jako Strażnik A-27, dedykowany do żmudnego pilnowania Maszyny Czasu i obserwujący jak ten czas bezproduktywnie tracę, miałem wiele czasu na przemyślenia i stwierdziłem, że najwyższy czas uczynić właściwy pożytek z Maszyny Czasu. Podjąłem zatem decyzję, która wina zapaść już dawno: należy odbyć prawdziwą i bardziej pożyteczną podróż w czasie i to na płaszczyźnie dwuaspektowej: nie tylko w aspekcie spotkania się z człowiekiem z przeszłości – Albertem Einsteinem, znanym fizykiem, który zajmował się badaniem natury czasu, ale również podróż w czasie rozumianą jako zasięgnięcie WIEDZY O CZASIE. Czym jest czas? jakie ma właściwości fizyczne? Czy można zaginać czas? Czy można go spowolnić? Czy można cofać czas? Czy czas wszędzie płynie tak samo? Pomyślcie jaki użytek byśmy mogli teraz uczynić z tej wiedzy! Oraz… jak bardzo jest ona zdumiewająca!


Znajdująca się w naszej Wielkiej Bibliotece kronika „Historia czasu” przedstawia jedynie szczątkowe informacje na temat natury czasu. Wiele istotnych informacji musi nam umykać. Chciałbym zatem spotkać się z Albertem Einsteinem, aby opowiedział mi o CZASIE. Czym jest? Jakie ma właściwości? Czy są jakieś teorie jak się „posługiwać czasem”? Szanowni Przywódcy Frakcji, mając takie informacje moglibyśmy zmierzać ku wyższemu poziomowi ewolucji! Stworzyliśmy już Maszynę Czasu, która pozwala na podróż w czasie. Pomyślcie jednak co większego moglibyśmy stworzyć gdybyśmy mieli wiedzę o czasie jaką dysponował Albert Einstein! Może stworzylibyśmy spowalniacze czasu? Może moglibyśmy zatrzymać czas, by np. uchronić ludzkość przed kolejnymi kataklizmami i zaradzić niebezpieczeństwom? Może moglibyśmy zatrzymać uderzenia asteroid lub użyć Spowalniaczy Czasu by je opóźnić, chroniąc tym samym naszą Nową Ziemię? Może gdybyśmy umieli jeszcze lepiej posługiwać się czasem moglibyśmy uchronić ludzkość przed Dniem Oczyszczenia? Przed eksplozją, która zgładziła większość ludzkości?


Okazuje się, że postrzegamy czas bardzo prymitywnie. Zakładamy, że biegnie on wszędzie tak samo i dla każdego tak samo, że ma stałe tempo i jest uniwersalny. Uwaga! Jest to jednak nieprawda!


Dowodów na to dostarczył właśnie Albert Einstein, z którym postanowiłem się spotkać. Einstein urodził się w 1879 roku w niemieckim mieście Ulm. W 1900 roku, po skończeniu studiów, rozpoczął pracę w Urzędzie Patentowym w Szwajcarii. Fascynowała go tematyka czasu. W roku 1905 opublikował artykuł pod tytułem „O elektrodynamice ciał w ruchu”, w którym opisał to, co zostało nazwane Szczególną Teorią Względności. W 1915 roku Albert ukończył prace nad teorią grawitacji, nazywaną Ogólną Teorią Względności, zgodnie z którą grawitacja jest zakrzywieniem czasoprzestrzeni. Obie teorie dotykały zagadnienia czasu. Einstein to niepodważalny autorytet w dziedzinie wiedzy o czasie! Większość wiedzy na ten temat, z której obecnie czerpiemy opiera się na jego badaniach! W 1921 roku Einstein został uhonorowany Nagrodą Nobla.


Szanowni Przywódcy Frakcji, Einstein odkrył, że czas może biec w różnym tempie i wcale dla dwóch różnych osób nie biegnie tak samo! To niesamowite! Czas nie jest taki sam dla całego Wszechświata, są bowiem różne czasy! Czas nie jest taki, jak nam się wydaje!


To fascynujące, ale czas ma wiele właściwości! Einstein odkrył, że istnieje silne powiązanie między czasem i przestrzenią, a w zasadzie jest to jedność- czasoprzestrzeń! Czy wiecie, że czas płynie wolniej dla osoby, która się porusza?! Nie odczuwamy tego na ziemi, gdyż przy prędkościach w jakich się tu poruszamy jest to po prostu niezauważalne. Ale w przeszłości zostało to naukowo potwierdzone! Udowodniono to przy użyciu dwóch zsynchronizowanych zegarów atomowych i odrzutowca, i okazało się że czas w odrzutowcu poruszającym się szybko w przestrzeni biegł wolniej niż na ziemi, a oba zegary nie pokazywały już tej samej godziny! Inaczej mówiąc, gdyby z dwóch osób w tym samym wieku jedna osoba została na ziemi, a druga ruszyła rakietą w kosmos, to po powrocie tej drugiej osoby, obie byłyby w różnym wieku. Osoba poruszająca się szybko w kosmosie rakietą byłaby o wiele młodsza, bo czas płynął by dla niej inaczej, wolniej! To fakt! A czy wiecie, że grawitacja zakrzywia czasoprzestrzeń i sprawia, że czas płynie inaczej? Im większa grawitacja działa na dany obiekt, tym czas płynie dla tego obiektu wolniej! Dla przykładu czas na najwyższym piętrze w wieżowcu biegnie wolniej niż na parterze! Czas na orbicie ziemskiej biegnie wolniej niż na ziemi! To przecież niesamowite! Okazuje się, że czas może się rozciągać!


Szanowni Przywódcy Frakcji, mając na celu chęć postępu, a także dobro ludzkości i stworzenie możliwości ochrony ludzi przed kataklizmami, jako pracownik sekcji „Podróże w czasie” i strażnik Maszyny Czasu, uznałem, że pogłębienie wiedzy o czasie jest moim obowiązkiem. Nie ma jednak w historii większego autorytetu w tej dziedzinie niż Albert Einstein. Spotkanie z tym człowiekiem i złożenie Szanownym Przywódcom Frakcji raportu z tej misji będzie dla mnie nie tylko istotnym doświadczeniem zawodowym, ale także ogromną przyjemnością i zaspokojeniem dużej ciekawości. To by dopiero była prawdziwa podróż w czasie!


Z wyrazami szacunku i prośbą o aprobatę tej misji (może trochę po fakcie..),


Strażnik A-27,

Agnieszka”.

Godzina 20:10 – notatkę z listem przekazano do Przywódców Frakcji.

Godzina 20:25 – po odczytaniu listu Strażnika A-27 przez Przywódców Frakcji, na liście poczyniono adnotację:

Misja zaakceptowana

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie! 

Wypatrujcie następnej zabawy już wkrótce! 

Sponsorem nagrody w konkursie jest wydawnictwo Albi. Dziękujemy!

www.albipolska.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.