RPG

Obcy Gra Fabularna Zestaw Startowy – unboxing

Otwarte pudełko Zestawu Startowego do Obcy Gra Fabularna.

Tekst nie zawiera spoilerów dotyczących fabuły scenariusza startowego. Na zdjęciach widoczne są elementy z Zestawu Startowego, w tym mapy, które mogą nie być znane graczom na początku scenariusza.

Co w pudełku?

Zanim o tym, co kryje w sobie Obcy Gra Fabularna (wyd. Galakta), to dwa słowa na temat samego pudełka. Zestaw Startowy jest zamknięty w niewielkim kartoniku, a po wzięciu do ręki jest cięższy, niż można się spodziewać. Pudełko jest na styk dopasowane długością i szerokością do zawartości, co akurat nie jest takie dobre – trochę trudno wyciągnąć z niego drukowane materiały, bo nie ma nawet gdzie wsadzić palca. Najlepiej sprawdza się więc metoda obrócenia całości do góry nogami.

Obcy Gra Fabularna w Zestawie Startowym zawiera:

  • Podręcznik Startowy z podstawowymi zasadami gry (104 strony);
  • scenariusz Rydwan Bogów (48 stron);
  • 5 kart postaci dla graczy;
  • dużą (85×55 cm), dwustronną mapę przedstawiającą na jednej stronie znany w uniwersum wycinek Kosmosu, na drugiej statek ze scenariusza startowego;
  • arkusz z żetonami (84 żetony symbolizujące różne rzeczy w grze);
  • 56 kart (do śledzenia inicjatywy, zawierających ilustracje i opisy ekwipunku, cele postaci ze scenariusza startowego, NPC-ów);
  • 20 kostek sześciościennych w dwóch kolorach (10 kości stresu, 10 kości standardowych).

Zamawiając Zestaw Startowy w przedsprzedaży (lub nawet później, jeśli sklep jeszcze ma na stanie) można było otrzymać też dużą mapę kolonii Hadley’s Hope, znanej z drugiego filmu o Obcym).

Mapa Hadley’s Hope dodawana do ZS w przedsprzedaży.

Zawartość Zestawu Startowego do Obcego RPG robi naprawdę dobre wrażenie. Szczególnie cieszą dwa zestawy kostek, które w normalnej sprzedaży kosztują około 50-60 zł za 10 sztuk. Wygląda na to, że zestaw faktycznie zawiera wszystko, co może być potrzebne do rozegrania scenariusza.

Jakość wykonania

Zacznę do kostek, bo żółto-czarne zestawy przyciągają wzrok, a decydując się na Obcego chciałem się w nie zaopatrzyć. W fotel wbiła mnie jednak niemała, jak za zwykłe k6, cena. Po pomacaniu kostek z Zestawu Startowego stwierdzam jednak, że jeśli do zabawy będę potrzebował kolejnych, to skuszę się na te oryginalne, żeby już nie mieszać ich z innymi. Kości są porządnie wykonane i, co najważniejsze, są też czytelne. Przyjemnie się nimi turla, bez problemu można też odróżnić je na stole, nawet przy przygaszonym świetle.

Podręczniki (zasady oraz scenariusz) i mapy wykonano z przyjemnego w dotyku, porządnego papieru. Matowe okładki wyglądają naprawdę dobrze, chociaż będzie na nich widać każdą ryskę, nie mówiąc już o odciskach palców. Te zauważam już nawet na stronach obu książeczek, bo czarny papier jest wyjątkowo bezlitosny pod tym względem. Podoba mi się to, że okładki podręczników są grubsze od kartek wewnątrz. Sprawia to wrażenie porządności, dzięki temu ma się wrażenie obcowania z „droższym” produktem.

Treść obu podręczników podzielono na różnego rodzaju ramki, podobnie jak ma to miejsce w podręczniku głównym do Obcego. Na temat treści nie będę się rozpisywał, na to znajdzie się miejsce w recenzji, ale w książce ze scenariuszem rzucił mi się w oczy brak spisu treści. Na szczęście pokaźna broszurka z zasadami spis już ma. Karty postaci zawierają z jednej strony krótkie opisy samych postaci, ich talenty i wszystkie podstawowe dane (imię, zawód, wiek, osobowości itd.).

Fajnym dodatkiem do opisanych wyżej materiałów są żetony oraz karty. Te pierwsze nie są może urodziwe, ale mam nadzieję, że będą przydawały się podczas partii. Wśród kart znajdują się bronie czy karty inicjatywy, ale najbardziej pozytywnie zaskoczyły mnie karty przedstawiające bohaterów niezależnych. Z jednej strony mają ilustracje, z drugiej podstawowe statystyki postaci.

Ocena

Na pierwszy rzut oka (na drugi na razie też) Obcy Gra Fabularna robi dobre wrażenie. Jakieś małe niedoskonałości (zostające na kartkach odciski, brak spisu treści w scenariuszu) giną w mnogości elementów, które zawiera Zestaw Startowy. Wszystko wygląda tak, jak chciałbym, żeby wyglądało przy nie najniższej przecież cenie pudełeczka. Zacząłem już lekturę scenariusza i muszę przyznać, że nie mogę doczekać się wcielenia w rolę Matki Gry. Na to niestety przyjdzie mi jeszcze poczekać, jakoś do drugiej połowy czerwca. Plan zakłada, że recenzja Zestawu Startowego na stronie pojawi się tuż przed początkiem lipca.

Grę przekazało nam wydawnictwo:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.