planszówkowe newsy,  wszystkie

La Cosa Nostra – zapowiedź mafijnej gry Baldara

https://planszowkiwedwoje.pl/2016/03/la-cosa-nostra-zapowiedz-mafijnej-gry.html Już 8 kwietnia na Wspieram.to pojawić ma się iście „rodzinna” pozycja. La Cosa Nostra pozwoli wcielić się w głowy kilku gangsterskich familii i na własnej skórze przeżyć emocje oraz rozterki związane z kierowaniem mafią!

Zdobędziesz serca przeciwników dobrym słowem, czy podporządkujesz ich sobie  groźbami i przemocą? Pokażesz im potęgę negocjacji? A może poczują chłód przyłożonej do czoła broni?

Planszówki we dwoje objęły La Cosa Nostrę swoim patronatem! Przed startem kampanii światło dzienne ujrzy recenzja, pracujemy też nad wywiadem z Johannesem Sichem, autorem gry. To nie wszystko, bo wraz z Baldarem przygotowaliśmy dla Was jeszcze coś, ale o tym później… 😉

We wpisie kilka fotek gry oraz krótki opis La Cosa Nostry, który daje pojęcie „z czym to się je”. 

Motto na dzisiaj:

Znacznie więcej niż dobrym słowem zdziałasz dobrym słowem i spluwą.*

O co w tym chodzi?

La Cosa Nostra to karcianka silnie oparta na interakcji oraz negocjacjach. Pełna przemocy, zdrad, narkotyków i prostytucji nie jest pozycją dla każdego, ale powinna przypaść do gustu miłośnikom cięższych tematów i wrednej rozgrywki.

W La Cosa Nostrze każdy z graczy wciela się w szefa mafii wydającego polecenia swoim gangsterom. Podwładni zdolni są do wszystkiego, od zarabiania grubych tysięcy dzięki szemranym interesom, przez kupowanie polityków oraz policjantów, po podpalenia, napady, wymuszenia i morderstwa. Zadania przydziela się im za pomocą kart (czarne rewersy), które podzielone są na cztery rundy, z których każda pozwala na coraz większy zysk oraz śmielsze ataki wymierzone w przeciwników. Akcja po akcji, w dowolnej kolejności gracze odsłaniają wybrane karty i realizują ich efekty. Bandyckie życie nie jest proste, sukces zleconej roboty zależy nie tylko od siły gangstera (ikonki pistoletów na jego karcie wskazują, iloma kośćmi rzuca), ale też od szczęścia, czyli rzutu. Każda z kart ma zaznaczoną wymaganą liczbę oczek, które oznaczają sukces. Przykładowo: dwie narysowane kości z trójkami oznaczają, że na dwóch dostępnych kostkach trzeba wyrzucić co najmniej po trzy oczka.

Zlecane gangsterom zadania są tajne, jednak dzięki kartom wpływów (czerwone rewersy) można podglądać plany wrogich rodzin, wspomagać własnych ludzi i utrudniać działania konkurencji.

Zabawa w mafię to jednak nic osobistego, a jedynie czysty biznes! W związku z tym czasami nawet najgorsze świństwa idą w zapomnienie, a w ich miejsce podpisywane są umowy na korzystanie ze swoich alfonsów, dilerów, księgowych, czy nawet firm takich jak warsztaty i kluby nocne. To, czego nie uda się osiągnąć negocjacjami i argumentami niekiedy załatwiają groźby i wymuszenia. Pożyczki, handel posiadanymi dobrami, obietnice i wymiana przysług to sól tej gry!

Gdzie i kiedy?

Stworzona przez Johannesa Sicha i wydana na niemieckim odpowiedniku Wspieram.to, La Cosa Nostra trafi w tym roku nie tylko na Kickstartera, ale i polską platformę crowdfundingową. Po dwóch eurosucharach (Simurghi Steam Wroks) Baldar postanowił uderzyć w inną nutę i sprawić niespodziankę wszystkim tym, którzy nad przeliczanie punktów cenią sobie brudne zagrania, podstępne zdrady i całą masę interakcji! Kampania rusza już 8 kwietnia!

Zawartość wersji niemieckiej:

  • 196 kart
  • 4 kości
  • 2 maty/planszetki
  • 25 żetonów umów
  • papierowe banknoty
  •  

Dane:

Wiek: 16+

Liczba graczy: 3-5

Czas gry:około 90 minut

Tematyka: mafia, gangi

Główna mechanika: negocjacje, zarządzanie ręką, rzucanie kośćmi

Profil na BGG: La Cosa Nostra

* Cytat przypisywany Alowi Capone, „Forbes”, 6 października 1986


Grę przekazało nam wydawnictwo Baldar. Dziękujemy!

 

http://wydawnictwo.baldar.pl/

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.