recenzje planszówek

Dobble: Star Wars – recenzja

Dobble to niezwykle popularna gra imprezowa, która doczekała się już kilku odsłon. O ile Auta i Gdzie jest Dory wydają się interesujące, to nie powinno dziwić, że to właśnie Gwiezdne Wojny zwróciły na siebie naszą uwagę. Skok na kasę? Gra tylko dla fanów? A może skok na kasę fanów? 😉

Wiek: 6+
Liczba graczy: 2-8
Czas gry: około 15 minut
Wydawca: Rebel
Tematyka: Gwiezdne Wojny
Główna mechanika: rozpoznawanie wzorów
Dla: maniaków Dobbli, lubiących gry na spostrzegawczość; fanów Gwiezdnych Wojen;
odróżniających Luke’a od Anakina i Jawę od Ewoka

Grę Dobble: Star Wars przekazała nam księgarnia TaniaKsiazka.pl.

Wygląd i wykonanie:

Wiktor:

Dobble: Star Wars to kilkadziesiąt kart z rozmieszczonymi na nich różnymi symbolami. Rysunki różnią się od siebie rozmiarem oraz położeniem, a między każdymi dwoma kartami występuje tylko jeden wspólny symbol.

Dobble to raczej cienkie, ale wytrzymałe karty, które jednak dość szybko łapią zabrudzenia. Ze względu na imprezowy charakter gry, przy braku ostrożności, mogą ulec zalaniu lub pobrudzeniu. Ślady użytkowania na naszym egzemplarzu (po kilkudziesięciu rozgrywkach) nie są jednak zbyt widoczne.

Kasia:

Przy pierwszym kontakcie z kartami Dobbli wydawało mi się, że faktycznie szybciej zaczną się zużywać, lecz jak do tej pory wyglądają na szczęście całkiem przyzwoicie. Poskarżyłabym się natomiast odrobinę na rysunki inspirowane Gwiezdnymi Wojnami. Niektóre z nich są dość szczegółowe, a jednocześnie niewielkie, przez co mogą być mało czytelne. Nie przeszkadza to właściwie w grze, choć sprawia, że grafiki pełnią tu wyłącznie rolę użytkową. Dodatkowo rysunki są wykonane w różnych stylach i towarzyszą im napisy, co może dawać wrażenie lekkiego chaosu.

Bardzo fajna jest natomiast dedykowana czerwono-czarna puszka, która (w razie gdyby gra okazała się nietrafionym prezentem) może sama w sobie być sympatycznym gadżetem dla fana Gwiezdnych Wojen.

Ocena Wiktora: 6,5/10
Ocena Kasi: 6,5/10

Zasady i instrukcja:

Wiktor:

Dobble to właściwie kilka minigierek w jednej puszce. Wszystkie jednak opierają się na tym samym, czyli na odnajdywaniu wspólnego symbolu między kartami. Zasady opisane w niewielkiej książeczce są proste, a dzięki różnym propozycjom zabawy każdy powinien znaleźć tę, która najbardziej przypadnie mu do gustu. W naszym wypadku był to pierwszy wariant polegający na dobieraniu kart ze wspólnej talii – osoba, która zbierze ich najwięcej zostaje zwycięzcą.

Fenomen Dobbli to według mnie właśnie prostota i przystępność zasad. Można je wytłumaczyć każdemu w kilkadziesiąt sekund, główny cel rozgrywki zawierając w jednym zdaniu: musisz znaleźć wspólny symbol łączący dwie karty.

Ocena Wiktora: 9/10
Ocena Kasi: 9/10 

Rozgrywka:

Wiktor:

Dobble: Star Wars od innych gier z serii odróżniają umieszczone na kartach symbole. Jak wskazuje tytuł, pochodzą one z Gwiezdnych Wojen. Siadając do zabawy spodziewałem się więc, że bez problemu będę nie tylko znajdywał, ale też nazywał je wszystkie. Jakże się myliłem! Rozmieszczenie ikonek i ich rozmiar na kartach różnią się na tyle, że niekiedy dłuższą chwilę zajmuje odnalezienie tego jednego wspólnego symbolu. Czasem nawet z przekonaniem twierdziłem, iż dane karty nie posiadają łączącego je znaczka, tylko po to, by po chwili przekonać się, że jestem w błędzie. Nie wiem na czym to polega, ale ta banalna zabawa wcale nie jest znów taka banalna.

Jeszcze więcej trudności przysporzyło mi nazywanie widocznych na kartach postaci, pojazdów i przedmiotów. X-Wing, Gwiazda Śmierci, Han Solo czy Jabba the Hutt nie stanowiły problemu, jednak już Muzyk z Kantyny Mos Eisley czy Wahadłowiec imperialny Tydirium nie są czymś, z czym spotykam się na co dzień. Sprawia to, że Dobble: Star Wars przeznaczone są dla osób interesujących się Gwiezdnymi Wojnami lub… gotowych przysiąść z drugą zawartą w pudełku książeczką i wkuć wszystkie oznaczenia na pamięć. Podczas pierwszych partii całkiem często sięgaliśmy po ulotkę z obrazkami i ich nazwami, jednak z czasem zaczęliśmy je zapamiętywać. Dlatego też wydaje mi się, że nowe Dobble najlepiej będą sprawdzały się w mniej więcej stałym gronie (lub podczas partii z geekami, którzy bez wahania odróżnią skuter repulsorowy od śmigacza czy śmigacza śnieżnego).

Liczba symboli na kartach jest na tyle duża, że sama zabawa nie nudzi się, pozwala też przypomnieć sobie niektóre postacie czy wydarzenia z filmowej sagi. Różne tryby rozgrywki pozwalają na dopasowanie jej do własnych potrzeb i preferencji, a przejście przez wszystkie minigierki, by wyłonić zwycięzcę sugeruje nawet sama instrukcja.

Kasia:

Choć oczywiście oglądałam filmy z serii, a część z nich kilkukrotnie, to początkowo rozpoznanie niektórych symboli na kartach było dla mnie pewnym problemem. Nie spodziewałam się, że gra będzie aż tak „niszowa”, że (bez wcześniejszego studiowania przewodnika po oznaczeniach) swobodnie będą mogli w nią grać tylko znawcy tematu. O dziwo nie sprawiło to jednak, że źle się przy tych Dobblach bawiłam. Rozgrywka zyskała po prostu dodatkową trudność i stanowiła większe wyzwanie.

Jak na porządną imprezówkę przystało Dobble: Star Wars sprawdzają się bardzo dobrze w większym gronie. Gra jest wówczas weselsza. Trochę gorzej wygląda sytuacja, gdy jeden z graczy zupełnie nie odnajduje się w uniwersum Gwiezdnych Wojen, gdyż może się on czuć trochę wykluczony z rywalizacji.

Ocena Wiktora: 7,5/10
Ocena Kasi: 7/10

Gra we dwoje:

Wiktor:

Jako że Dobble: Star Wars to imprezówka, nic więc dziwnego, że lepiej sprawdzają się w większym gronie. Podczas partii jest wówczas po prostu więcej śmiechu i zabawy. Jednak również we dwójkę Dobble spisują się dobrze, chociaż niekiedy potrafią wyraźnie pokazać, kto z pary jest bardziej spostrzegawczy i szybciej reaguje na pojawiające się symbole. Przy widocznej różnicy może to z czasem irytować o wiele bardziej, niż przy kilku graczach. Również niektóre minigierki słabiej wypadają w duecie, szczególnie te polegające na szukaniu podobieństw między kartami trzymanymi w ręku przez wszystkich graczy. Dlatego też we dwoje sięgaliśmy na ogół po jeden z dwóch podstawowych trybów (polegający na dobieraniu kart ze wspólnej puli, lub zwracaniu ich do niej). Tak czy inaczej, jeśli jesteście fanami Gwiezdnych Wojen, to i we dwoje możecie się nieźle bawić przy tym tytule.

Kasia:

W dużym gronie bawiłam się przy Dobblach bardzo przyjemnie i gdyby nie to, że Wiktor w grach „szybkościowych” nie ma sobie równych, to podejrzewam, że miałyby one szansę częściej trafiać na nasz stół także w partiach dwuosobowych. Ale że jest on niemal zawsze ode mnie szybszy, to po jakimś czasie taka zabawa trochę mi się przykrzy. Nie zmienia to jednak faktu, że Dobble: Star Wars działają także i we dwójkę, a jeśli obaj gracze odznaczają się podobną znajomością Gwiezdnych Wojen oraz spostrzegawczość, to mogą one stanowić stały punkt rozgrywek w duecie.

Ocena Wiktora: 6,5/10
Ocena Kasi: 6,5/10  

Ocena:

Wiktor:

Dobble: Star Wars mają jedną istotną cechę: bez znajomości tematyki gry praktycznie nie da się do niej usiąść z marszu, bez studiowania symboli. Sięgając po puszkę spodziewałem się tego (chociaż może nie w aż takiej skali), więc trudno mi uznać to za wadę. Warto jednak o tym pamiętać decydując się na dodanie gry do kolekcji lub tym bardziej sprezentowanie jej komuś. Chyba, że będzie to fan Gwiezdnych Wojen. Dobble: Star Wars nie są więc tak uniwersalne jak ich klasyczne wcielenie, ale tak czy inaczej stanowią dynamiczną, szybką i wesołą rozrywkę. Polecam!

Kasia:

Pewnie łatwiej będzie przekonać geeka by usiadł do takiej wersji tej popularnej imprezówki, choć już np. do partii z typowymi niedzielnymi graczami polecałabym raczej klasyczne Dobble. Wariacja w tematyce Gwiezdnych Wojen jest więc ciekawą alternatywą, która sprawdzi się w odpowiednim towarzystwie i może wtedy sprawić dużo frajdy.

Plusy:

  • Star Wars!
  • prosta do wytłumaczenia – banalne zasady
  • rozgrywka trudniejsza od tej w wersji podstawowej
  • krótka, szybka i dynamiczna
  • intensywna, przyjemna imprezówka

Minusy:

  • tylko dla fanów Gwiezdnych Wojen
  • brak znajomości symboli może utrudniać lub uniemożliwiać zabawę

Grę przekazała nam księgarnia TaniaKsiazka.pl. Dziękujemy!
Dobble: Star Wars i inne gry planszowe znajdziecie na stronie TaniaKsiazka.pl

http://www.taniaksiazka.pl/

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.