konkursy,  wszystkie

Zostań gangsterem, zgarnij Simurgha – rozwiązanie konkursu

https://planszowkiwedwoje.pl/2016/05/zostan-gangsterem-zgarnij-simurgha.html Są! Wyniki konkursu! Jak pewnie się domyślacie dostaliśmy więcej niż jedną poprawną odpowiedź i ostatnie dni spędziliśmy na debatach, które hasło najbardziej do nas trafia. A tych było sporo, od związanych z planszówkami, humorystycznych, przez parafrazy znanych cytatów, aż po mroczne i mordercze. Szukaliśmy wśród nich czegoś, co dobrze oddaje charakter mafii i zgrabnie brzmi. W końcu udało się osiągnąć zadowalający kompromis i spośród kilkudziesięciu zgłoszeń wybrać to jedno. Które? Czytajcie dalej!

Podczas trwania konkursu otrzymaliśmy od Was kilkadziesiąt e-maili, z których 38 zawierało prawidłowe odpowiedzi na wszystkie osiem pytań. Najwięcej problemów sprawiło uczestnikom pytanie o popularne nazwy organizacji przestępczych z różnych stron świata. Dla jasności niżej podajemy prawidłowe, uznawane przez nas odpowiedzi. Ale dość owijania w bawełnę! Spośród wszystkich otrzymanych haseł wybraliśmy:

Wszystko zaczyna i kończy się w rodzinie.

Wymyślone przez Rafała Lewandowskiego motto familii trafiło do nas nie tylko zgrabną i krótką formą, ale też poważnym mafijnym charakterem. Dobitnie pokazuje jakiego oddania i zaangażowania w sprawy mafii oczekiwałaby kierowana przez niego organizacja oraz że bez wahania zawłaszczałaby niemal każdy element życia. Dla nas w sam raz! Gratulujemy! 🙂

Dziękujemy wszystkim Wam za udział i zainteresowanie konkursem! To nie nasze ostatnie słowo, za jakiś czas możecie pewnie spodziewać się kolejnej okazji do zgarnięcia jakiejś gry, więc trzymajcie rękę na pulsie!

Prawidłowe odpowiedzi:

1. W jaki sposób główny bohater filmu American Gangster wwoził narkotyki do Stanów Zjednoczonych?

To pytanie nie sprawiło Wam problemów. Ze względu na wysoki stopień ogólności pytania uznawaliśmy różne odpowiedzi. Od tych wskazujących szczegółowo, że Frank korzystał z transportów wojskowych przywożących żołnierzy i ich ciała z wojny w Wiatnamie, ukrywając narkotyki w bagażach oraz trumnach, do tych wskazujących jedynie na jeden z elementów (samoloty, armia, trumny itp.).

2. Dziadkowie którego z powiązanych z kinem gangsterskim aktorów przybyli do Stanów Zjednoczonych z sycylijskiego Corleone?

Al Pacino nie budził wątpliwości!

3. Zależnie od kraju, przestępczość zorganizowana nosi często
różne nazwy. We Włoszech była to klasyczna mafia, która w Stanach
przybrała miano La Cosa Nostry. Jakimi trzema nazwami popularnie określa
się organizacje przestępcze z: Ameryki Południowej i Środkowej, Chin,
Japonii?

Tutaj zaczęły się schody. Poprawnymi, uznawanymi odpowiedziami były: kartele (Ameryka Południowa i Środkowa), Yakuza (Japonia) oraz Triady (Chiny). O ile wszyscy poradzili sobie z azjatyckimi organizacjami, to w przypadku tych południowoamerykańskich często pojawiały się nazwy: Mara, La Eme, MS-13. Problem w tym, że powstały one na terenie Stanów Zjednoczonych. W pytanie celowo pytaliśmy o „popularne określenia”, które nie powinny wymagać głębszego szperania w sieci. Niektóre odpowiedzi zawierały dwie nazwy, np. kartele (lub La Eme), w takich przypadkach zawsze uznawaliśmy pierwszą z nich.

4. Jak nazywa się największy gang działający w ramach yakuzy? 

Yamaguchi-gumi – prawie wszyscy podali prawidłową nazwę, niektórzy uzupełnili odpowiedź nawet o rejon działania i liczbę członków 🙂

5. Jak nazywa się popularna seria gier komputerowych utrzymanych w
mafijno-gangsterskiej tematyce, z której inspiracje do swojej
planszowej La Cosa Nostry czerpał Johannes Sich? 

To nie Mafia, to Grand Theft Auto, czyli popularne GTA.

6. Wymień imiona i nazwiska szefów pięciu mafijnych rodzin w grze karcianej La Cosa Nostra?

Wszyscy spisali się na medal wymieniając: Franka DiMaggio, Marię LaServę, Silvia Blundetto, Johna Caruso i Carlo Calmutiego.

7. Dwie polskie grupy przestępcze nosiły nazwy związane z podwarszawskimi miejscowościami.


O jakie grupy/miejscowości chodzi?

Chodziło o Pruszków i Wołomin. Niestety przewijający się kilka razy Mokotów nie jest podwarszawską miejscowością.

8. Wydawnictwo Baldar od jakiegoś czasu pracuje nad grą osadzoną w czasach prohibicji. Jaki nosi ona tytuł?

To Chicago 1920.

Dziękujemy wydawnictwu Baldar za ufundowanie nagrody w konkursie!

http://wydawnictwo.baldar.pl/

6 komentarzy

  • Planszówki we dwoje

   Zgadza się, jednak na wstępie już założyliśmy, że sam "kartel" będzie zaliczany, bo i tak popularnie się mówi.
   Czepiać się można, bo na ogół z czepiania daje się wyciągnąć wnioski i coś poprawić 😉
   -W.

 • Unknown

  Trochę to przeklamane z tym trzecim pytaniem, bo brzmialo one jak się NAZYWAJĄ ( czyli obecnie ) organizaje przestepcze a nie jak.się NAZYWAŁY. A taka prawda ze nieważne gdzie powstala mara, wazne ze teraz tal się nazywaja organizaje przestepcze w Ameryce srodkowej i poludniowej, a kartrli w porownaniu do nich jest śmiesznie malo. Teraz nie zostalo nic jak.pogratulowac zwyciezcye ale natepny raz zadajcie konkretniejsze pytanie albo uznawajcie wszystkie dobre odpowiedzi 🙂 A tak po za tym to bardzo lubie waszego bloga 🙂

  • Planszówki we dwoje

   Będę jednak bronił swojego, bo zarówno Wikipedia, jak i inne artykuły do których dotarłem (na temat np. La Eme, czy MS-13) wskazują, że to gangi powstałe w więzieniach na terenach Stanów i działające głównie w Kalifornii i okolicach Los Angeles. Jeśli jest inaczej, to nie jest to na pewno wiedza "popularna" i wymaga głębszego grzebania. Poza tym "kartel" jest określeniem popularnym (a o takie pytaliśmy), z którym spotyka się w wiadomościach ze świata, serialach i filmach. Na dobrą sprawę Triady czy Yakuza również są kartelami, ale w popkulturze przyjęło się określanie ich własnymi nazwami.

   To powiedziawszy – faktycznie, to pytanie powinno być bardziej sprecyzowane, w przyszłości się poprawimy. To był nasz pierwszy "wiedzowy" konkurs, teraz będzie już tylko lepiej, obiecuję! 😛

   -W.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.