recenzje planszówek,  wszystkie

Boss Monster: Niezbędnik bohatera – recenzja dodatku

https://planszowkiwedwoje.pl/2016/07/boss-monster-niezbednik-bohatera.html

Jeśli regularnie zaglądacie na bloga (a mam nadzieję, że tak jest ;)), to kojarzycie nas pewnie z długaśnych, szczegółowych recenzji. Tym razem postanowiliśmy jednak postawić na zdecydowanie krótszą formę, bo i dodatek jest niewielki. Niezbędnik bohatera to raptem 26 kart zamkniętych w małym pudełeczku, które mają urozmaicić trochę Boss Monstera (nasza recenzja podstawki).

Wiek: 13+

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: ok. 30 minut

Wydawca: Fabryka Kart Trefl-Kraków

Tematyka: budowa podziemi, gry 8-bitowe

Główna mechanika: zagrywanie kart, zarządzanie ręką, eliminacja graczy

Grę przekazało nam wydawnictwo Fabryka Kart Trefl-Kraków.

Niezbędnik bohatera nie jest samodzielną grą. Na blogu znajdziecie też recenzjępodstawowego Boss Monstera oraz samodzielnego rozszerzenia Następny poziom.

 Co nowego?

Niezbędnik bohatera to przede wszystkim nowy rodzaj kart – przedmioty. Jest ich w pudełku aż 20. Mają za zadanie trochę utrudnić grę oraz zwiększyć w niej poziom interakcji między rywalizującymi bossami. Ponadto w dodatku znalazły się cztery różne wypaśne komnaty oraz dwie kopie czaru (Wykopki), których zdolności związane są z przedmiotami.

Bohaterowie z podstawki z kartami przedmiotów z dodatku

Jak to działa?

Przedmioty są kartami, które są dołączane do pojawiających się w mieście bohaterów odpowiedniego typu. I tak szaty inkwizytora trafią do kapłana, różdżka mrozu do czarodzieja, a kody przejścia do złodzieja. Przedmiot to nie tylko zbędny bajer! Każdy z nich posiada specjalną zdolność, która wpływa na posiadacza. Na ogół pozwalają one unikać obrażeń i ignorować, dezaktywować a nawet niszczyć komnaty. Sprawia to, że bohaterów trudniej zabić. To jednak nie wszystko, bowiem gdy bohater w końcu polegnie, to jego ekwipunek trafia do bossa podziemi. Nasza postać może mieć tylko jedną odkrytą (aktywną) kartę jednocześnie i skorzystać z niej w fazie budowy lub przygód, by użyć jej specjalnej umiejętności. Pozwalają one na przeszkadzanie przeciwnikom, ale też czasami ułatwiają zabijanie głupców, którzy zapuścili się w nasze podziemia.

Wrażenia

Wprowadzone w dodatku przedmioty dodają rozgrywce nieco świeżości i przede wszystkim trochę ją utrudniają. To już nie tylko wyścig o zwabianie do siebie jak największej liczby bohaterów, teraz trzeba uważać, żeby nie ściągnąć sobie na głowę śmiałka z potężnym sprzętem mogącym namieszać.

Fajnie, że dodatkowe karty wprowadzają też trochę więcej interakcji, przez co gra staje się bardziej wredna i dynamiczna. Lekkie zastrzeżenia mam jedynie wobec instrukcji w pudełku – o ile karta z zasadami wyjaśnia jak używać przedmiotów, to tekst na niej informuje, iż na stronie wydawcy znaleźć można zaawansowane zasady. Wszystko brzmi dobrze, jednak przeszukałem witrynę krakowskiego Trefla i ich nie znalazłem ;).

Ocena:

Wiktor:

Niezbędnik bohatera nie sprawi, że polubicie Boss Monstera, jeśli wcześniej nie przypadł Wam do gustu. To interesujący produkt dla fanów podstawowej wersji gry, który jednak raczej nie poszerzy grona jej odbiorców. Na pewno odświeża trochę zabawę i być może sprawi, że odłożony na półkę Boss Monster znów zacznie trafiać na stół. A jeśli gra wciąż ląduje na Waszym blacie, to dodatek przedłuży jej żywotność, no i zwiększy poziom trudności tworząc nowe wyzwania.

Kasia:

Czy to naprawdę taki niezbędnik? Według mnie nie do końca. Bardziej traktuję go jako pretekst do ponownego sięgnięcia po Boss Monstera. Dodatek nie wprowadza jakiejś rewolucji w grze, jedynie leciutko ją odświeża. Szczerze mówiąc także większa interakcja nie wydała mi się jakoś szczególnie wyraźna. Zdobywane przeze mnie przedmioty były zazwyczaj średnio przydatne, a więcej udawało mi się napsuć przy wykorzystaniu czarów. Tak więc warto, o ile jesteście fanami gry.

  • Dla kogo?

Dla: fanów Boss Monstera; osób szukających trudniejszych wyzwań i interakcji w tej grze

Plusy:

  • wprowadza większą interakcję
  • zwiększa poziom trudności
  • odświeża grę

Minusy:

  • nie przekona osób nielubiących podstawki

Grę przekazało nam wydawnictwo Fabryka Kart Trefl-Kraków. Dziękujemy!

 

https://www.facebook.com/TreflJokerLine

One Comment

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.