recenzje planszówek,  wszystkie

Timeline: Polska – recenzja

https://planszowkiwedwoje.pl/2016/11/timeline-polska-recenzja.html

Timeline doczekał się kolejnej puszki! Tym razem zawierającej karty przygotowane specjalnie z myślą o nas, Polakach. Timeline: Polska to 110 kart z wydarzeniami i wynalazkami związanymi z naszym krajem i jego historią.

Wiek: 8+

Liczba graczy: 2-8

Czas gry: około 15 minut

Wydawca: Rebel

Tematyka: historia Polski

Główna mechanika: oś czasu

Grę Timeline: Polska przekazała nam księgarnia TaniaKsiazka.pl.

Na blogu znajdziecie też recenzję innej gry z serii – Timeline’a: Nauki i odkryć.

Wygląd i wykonanie:

Wiktor:

Śliczna, kolorowa puszka skrywa w sobie 110 kart małego formatu. Wykonane są bardzo porządnie, a białe ramki skutecznie ukrywają ewentualne otarcia. Większą część wszystkich zajmują ilustracje obrazujące przedstawione na kartach wydarzenia. Rysunki pasują do posiadanych przez nas Nauki i odkryć, więc fajnie wypadają po połączeniu zestawów. Miło, że pamiętano o odróżnieniu kart z obu puszek. Rozpoznać je można po innym tle pola z datą.

Ocena Wiktora: 8,5/10

Ocena Kasi: 9/10

Zasady i instrukcja:

Wiktor:

Zasady Timeline’a są banalne. Wszyscy gracze otrzymują równą liczbę kart i trzymają je przed sobą na stole, stroną bez daty ku górze. W swojej rundzie każdy musi dołożyć jedną z nich do powstającej osi czasu. Następnie odwraca ją datą do góry i sprawdza, czy udało mu się trafić. Jeśli tak, to właśnie pozbył się jednej karty i utrudnił zadanie przeciwnikom. Jeśli nie, to odrzuca tę kartę i w jej miejsce dobiera kolejną. Zabawa kończy się, gdy na koniec rundy jedna z osób zostanie bez kart.

I to tyle! Dzięki temu Timeline doskonale nadaje się nawet dla osób nie mających żadnej styczności z grami. W kilkadziesiąt sekund można wytłumaczyć go każdemu.

Ocena Wiktora: 10/10

Ocena Kasi: 8/10 

Rozgrywka:

Wiktor:

Timeline: Polska nie różni się typem zabawy od innych gier z serii. To szybka i przyjemna rozrywka, do której można siąść zarówno podczas wieczoru z planszówkami, jak i luźnego spotkania ze znajomymi czy rodziną. Jej dużą zaletą jest niski próg wejścia. Poziom trudności zabawy można regulować rozdawaną na początku liczbą kart.

W przeciwieństwie do Nauki i odkryć, Timeline: Polska bazuje już bardziej na wiedzy, niż samym wyczuciu. O ile w przypadku wspomnianego zestawu duże znaczenie miała umiejętność kojarzenia faktów, a wszyscy startowali raczej z równymi szansami, to już polska edycja premiuje znajomość historii. Na szczęście wielu kartom przypisano wydarzenia mniej popularne, co trochę wyrównuje szanse. Obok chrztu Polski mamy więc też otwarcie pierwszego McDonalda czy utworzenie bursztynowego szlaku. Położenie większego nacisku na historię niż ciekawostki sprawia, że nowy Timeline staje się jeszcze ciekawszym narzędziem edukacyjnym i to nie tylko dla najmłodszych.

Znane wydarzenia z historii Polski mają też drugą stronę medalu. Niektórzy mogą z dystansem podchodzić do tego tytułu, obawiając się ośmieszenia. Jasne, to tylko gra, ale nieznajomość niektórych podstawowych dat może być trochę krępująca, szczególnie gdy mowa np. o Konstytucji 3 maja, Bitwie Warszawskiej czy stanie wojennym. Dlatego też siadając do Timeline’a: Polski trzeba uzbroić się w odrobinę dystansu.

Fajną sprawą jest kompatybilność z innymi zestawami serii. Powstająca wówczas oś czasu pozwala nie tylko na ciekawą zabawę, ale też daje pewne wyobrażenie o tym, co działo się na świecie, gdy Polacy budowali port w Gdyni czy walczyli o niepodległość.

Podobnie jak i inne gry z serii, Timeline: Polska ma ograniczoną żywotność, jednak przed zapamiętaniem większości dat uda się rozegrać co najmniej kilkadziesiąt partii.

Kasia:

Jak najbardziej zgadzam się co do tego, że ten Timeline jest zdecydowanie bliższy większości z nas, a pojawiające się w nim wydarzenia zwykle nie brzmią zupełnie obco. Jest on przeznaczony dla szerszego grona odbiorców, choć jednocześnie może sprawiać wrażenie trochę bardziej wymagającego. Ale i na to można znaleźć pewien sposób. Ja sama nie jestem zbyt dobra z historii (ze szkolnych lat pamiętam ledwie kilka konkretnych dat), a mimo to zdarzyło mi się w edycję polską wygrywać. Braki w wiedzy starałam się uzupełniać logicznym łączeniem faktów oraz wspierałam się rysunkami, które dość dobrze odzwierciedlają realia przedstawianych wydarzeń (np. stroje postaci).

Niezwykle ważny jest też w przypadku Timeline’a: Polski jego duży walor edukacyjny, szczególnie dla młodzieży w wieku szkolnym. Choć i dorosłym przyda się przypomnieć lub nawet poznać kilka istotnych dat z naszej przeszłości.

Ocena Wiktora: 7,5/10

Ocena Kasi: 8/10

Gra we dwoje:

Wiktor:

Timeline: Polska we dwoje działa dobrze, chociaż zabawa jest ciekawsza w większym gronie. Siadając do niej tylko z Kasią często rozdawałem nam nawet po dziesięć lub więcej kart, by móc stworzyć dłuższą, a tym samym trudniejszą, oś czasu. Wydaje mi się jednak, że wariant dwuosobowy może fajnie sprawdzić się z młodszymi graczami, w ramach domowej lekcji historii.

Kasia:

Ja też lepiej bawiłam się w większej grupie, kiedy to niejednokrotnie wspólnie rozważaliśmy kiedy miało miejsce dane wydarzenie. Nie raz zdarzyło się wtedy usłyszeć uszczypliwą uwagę o stanie wiedzy współgraczy lub ponabijać się z własnej niewiedzy. Nie mogę jednak powiedzieć by tryb dwuosobowy nie był wart spędzenia przy nim czasu. Daje również sporo frajdy, choć jest na pewno spokojniejszy i cichszy.

Ocena Wiktora: 7/10

Ocena Kasi: 7/10  

Ocena:

Wiktor:

Timeline: Polska jest ciekawym zestawem, który może służyć jako narzędzie do nauki, przypomnienia sobie kilku faktów z naszej historii, czy po prostu jako dobra zabawa w gronie rodziny lub znajomych. Zestaw może stanowić samodzielną grę lub uzupełnienie do innego posiadanego już Timeline’a. Jeśli nie straszne są Wam daty – polecam!

Kasia:

Uważam, że Timeline: Polska jest dobrym zestawem, by zacząć swoją przygodę z serią. Jest bardzo uniwersalny i nie powinno być problemem namówienie do partyjki nawet niegrających starszych członków rodziny. To dobra rozrywka, połączona mimochodem z nauką.

  • Dla kogo?

Dla: wszystkich; fanów historii; osób z dziećmi; miłośników serii; jako prezent dla osób niegrających

Plusy:

  • ładne wykonanie
  • poręczna puszka
  • możliwość łączenia z innymi edycjami
  • walor edukacyjny
  • dobra na różne okazje
  • krótka – w sam raz na przerwę w szkole/pracy

Minusy:

  • ograniczona żywotność
  • niektóre wydarzenia są zbyt proste w porównaniu do innych

Grę przekazała nam księgarnia TaniaKsiazka.pl. Dziękujemy!

Grę Timeline: Polska i inne gry planszowe znajdziecie na stronie TaniaKsiazka.pl.

http://www.taniaksiazka.pl/

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.