topki

Planszówkowe pomysły na mikołajki – 10 gier do buta

Krótko i na temat: pomysły na mikołajki – 10 tytułów „do buta”. Jako że w mojej rodzinie zawsze 6 grudnia otrzymywało się drobne upominki, to wybrałem kilka mniejszych, niedrogich tytułów, w które graliśmy w ciągu ostatniego roku. Wszystkie gry są na tę chwilę dostępne w sklepach i nie przetrzebią zbytnio domowego budżetu. Część z nich nawet powinna zmieścić się w nieco większym bucie!

Komiksy paragrafowe i gry książkowe

Polecamy dla: 1 osoby
Recenzja: komiksy paragrafowe

Mam wrażenie, że coraz więcej tego typu gier pojawia się na rynku. My mieliśmy do czynienia z tymi wydawanymi przez FoxGames i możemy polecić je fanom połączenia gier i lektury. Na blogu pisaliśmy o komiksach paragrafowych, swojego czasu mierzyliśmy się też z Dziennikami pełnymi zagadek logicznych.

Patchwork Polski Folklor

Polecamy dla: 2 osób
Recenzja: Patchwork Express (prawie jak Polski Folklor 😉 )

Nowy Patchwork, to klasyczna gra Uwego Rosenberga w nowej, rodzimej szacie graficznej. Ta gra kafelkowa dla dwóch osób zaskarbiła sobie miłość wielu planszówkowiczów dzięki prostym zasadom i przyjemnej, niedługiej rozgrywce. Na blogu recenzowaliśmy wersję Patchwork Express, którą również możemy polecić!

Oriflamme

Polecamy dla: 3+ osób
Recenzja: Oriflamme

Blef, spryt, przewidywanie ruchów przeciwników – to wszystko przyda się podczas karcianego starcia o władzę w Oriflamme. Gra opiera się na zdolnościach zagrywanych do wspólnego rzędu kart, które odsłaniane w odpowiedniej kolejności mają przynieść wygraną na punkty. Tytuł jest szybki i dynamiczny, nie brakuje w nim też negatywnej interakcji.

Time’s Up! Party

Polecamy dla: 4 osób
Recenzja: Time’s Up! Party

Time’s Up! jest naszą ulubioną grą imprezową. To swojego rodzaju kalambury w parach, w których opisujemy hasła na trzy różne sposoby: w pierwszym etapie w pełni, w drugim jednym słowem, a w trzecim jedynie za pomocą gestów. Dużo śmiechu i dobrej zabawy.

Zamek

Polecamy dla: 2 graczy
Recenzja: Zamek

Tym razem dwuosobowa wersja znanego chyba wszystkim klasyka – Carcassonne! Zamek, bo taki tytuł nosi to wydanie w Polsce, ma inne zasady, niż pierwowzór, jednak sens zabawy pozostaje ten sam – nadal dokładamy kafelki tak, by zgarnąć jak najwięcej punktów. Rozgrywka jest na tyle inna, że na półce zmieści się bez problemu obok klasycznej wersji popularnej gry kafelkowej.

Robin z Locksley

Polecamy dla: 2 graczy
Recenzja: Robin z Locksley

Wracamy do Uwego Rosenberga! Niewielka gra tego autora wydana przez Moria Games przeszła bez większego echa, a jest naprawdę fajną dwuosobówką, w której należy zbierać zestawy skarbów, by wymieniać je na punkty. Polska wersja ma jakieś błędy na kafelkach, ale i tak zapewnia przyjemną rozrywkę.

Watergate

Polecamy dla: 2 graczy
Recenzja: Watergate

Najdroższa pozycja na liście, ale wymieniając dobre gry dwuosobowe nie mogłem pominąć laureata Gry Roku dla dwojga. Watergate pozwala na rywalizację między Nixonem a reporterami Washington Post, prowadzącymi przepychankę na planszy, dążącymi do innych celów. Zabawa trochę kojarzyła mi się z Zimną Wojną 1945-1989.

Kruki

Polecamy dla: 2 graczy
Recenzja: Kruki

Ładnie ilustrowana karcianka, w której tytułowe kruki ścigają się w krainie snów. Reguły zabawy są bardzo proste, ale nie brakuje jej emocji. Manipulując kartami, by odpowiednio układać tor dla swojego ptaka, gracze starają się jako pierwsi dotrzeć do mety.

Sen

Polecamy dla: 3+ graczy

Zabawa toczy się w tej samej krainie, co Kruki. I tutaj też te mądre ptaki pełnią pewną rolę, chociaż nie aż tak pozytywną. W grze podmieniamy cztery wyłożone przed sobą karty tak, by na koniec rundy mieć na nich jak najmniej kruków reprezentowanych przez wartość karty. Gdy jesteśmy przekonani, że wygrywamy na początku swojej tury musimy ogłosić pobudkę i sprawdzić wartość snów wszystkich graczy.

Welcome to… Miasteczko marzeń

Polecamy dla: 2+ graczy

Coś dla osób nie lubiących limitów liczby graczy! W tę wykreślankę można grać w większym gronie, a dzięki jednoczesnemu wykonywaniu tur nie trzeba czekać całych wieków, aż kolejka wróci do nas. Zabawa pozwala pokombinować, daje kilka możliwości w co iść, a jednocześnie ma przystępne zasady i krótki czas jednej partii. Nie recenzowaliśmy, ale mamy na półce i polecamy!

Zdjęcie ze strony wydawcy (rebel.pl).

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.